Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series PV-125A-2XL-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-125A-2XL-15
  • Zoro # G2537495
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV-125A-2XL-15
Length
204mm
Diameter
59.2mm
Length (Straight Wireway)
204mm
Series
PV-2XL
Body Style
Blade
Solar Fuse
Element
Single
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC
In Line Fuseholder
NO
Fuse Amps
125A
Standards
IEEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Voltage Rating
1500VDC