Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series PV-160A-2XL-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-160A-2XL-15
  • Zoro # G2537486
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV-160A-2XL-15
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
204mm
Diameter
59.2mm
Length (Straight Wireway)
204mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-2XL
Body Style
Blade
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Amps
160A
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
In Line Fuseholder
NO
Fuse Voltage Rating
1500VDC
Fuse Holder Code
SD2XL-S
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Standards
IEEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC