Eaton Bussmann Surge Protection Device, 1 Phase, 690VAC, 1 Poles, 2 BSPS1690WER
Surge Protection Device, 1 Phase, 690VAC, 1 Poles, 2 (Discontinued)
  • Mfr # BSPS1690WER
  • Zoro # G4420017
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BSPS1690WER
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
6.26"
Depth
2.60"
Width
1.42"
Length (Straight Wireway)
6.26 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
DIN Rail
Phase
1
Voltage
690VAC
Number of Poles
1
Voltage Protection Rating
4000V (L-G)
Number of Wires
2
Modes of Protection
L-G
Nominal Discharge Current
25kA
Modular
Yes
Filtering
No
Max. Continuing Operating Voltage
760 V AC
IP Rating
20
Enclosure Material
Thermoplastic
Wire Gauge
6 AWG
Modular / Nonmodular
Modular
Standards
IEC 61643-1
Filtering / Nonfiltering
Nonfiltering
Lightning Impulse Current
25kA
Description
Surge Protection Device, Depth 2.60 in, Enclosure Material Thermoplastic