Eaton Bussmann Surge Protection Device, 3 Phase, 240VAC Delta, 3 Poles, 4 BSPM3240DLGR
Surge Protection Device, 3 Phase, 240VAC Delta, 3 Poles, 4 (Discontinued)
  • Mfr # BSPM3240DLGR
  • Zoro # G4419886
Get a 10% off coupon
MFR #
BSPM3240DLGR
Length
3.93"
Depth
2.56"
Width
2.13"
Length (Straight Wireway)
3.93 in
Details
Item
Surge Protection Device
Phase
3
Voltage
240VAC Delta
Number of Poles
3
Voltage Protection Rating
1000V (L-G), 1800V (L-L)
Number of Wires
4
Modes of Protection
L-G, L-L
Max. Surge Current per Mode
40kA
Max. Surge Current per Phase
40kA
Nominal Discharge Current
20kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Max. Continuing Operating Voltage
275/550 V AC
Enclosure Material
Thermoplastic
Wire Gauge
14 to 2 AWG
Includes
Installation Instructions
Standards
UL 1449 3rd Edition, cURus
Description
Surge Protection Device, Depth 2.56 in, Enclosure Material Thermoplastic