Eaton Bussmann Surge Protection Device, Three Phase, 240V AC, 3 Poles, 3 Wires + Ground SPP40SP3240DLG
Surge Protection Device, Three Phase, 240V AC, 3 Poles, 3 Wires + Ground (Discontinued)
  • Mfr # SPP40SP3240DLG
  • Zoro # G6117185
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SPP40SP3240DLG
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
3.38 in
Depth
3.19 in
Width
4.13 in
Chase Nipple Size
3/4 in
Length (Straight Wireway)
3.38 in
Product Length/Depth
4.125 in
Product Height
3.375 in
Product Width
4.0625 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
Chase Nipple
Phase
Three
Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Voltage Protection Rating
320V (L-G, L-L)
Number of Wires
3 Wires + Ground
Modes of Protection
L-G, L-L
Max. Surge Current per Mode
40kA
Max. Surge Current per Phase
40 kA
Nominal Discharge Current
10 kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Modular
No
Filtering
No
Max. Continuing Operating Voltage
320 V AC
Enclosure NEMA Rating
4X
IP Rating
20
Enclosure Material
Thermoplastic
Wire Gauge
10 AWG
Includes
LED Status Indicator
Modular / Nonmodular
Nonmodular
Standards
CSA Certified, RoHS compliant, Type 1, UL Listed
Filtering / Nonfiltering
Nonfiltering
System Connection
Parallel
Amps
1 kA
Color
Gray
UL SPD Type
Type 1
Max. Operating Temp.
149 Degrees F
Min. Operating Temp.
-40 Degrees F
Basic Material
Nonmetallic
Type
Surge protection device
Status Indicator
LED Light
Includes Surge Counter
Maximum continuous operating voltage
320 Vac
Application
Three-phase Delta 3 wire + G, 4 connection points
Operating temperature - max
65 °C
Interrupt rating
40 kAIC
Frequency Rating
50/60 Hz
Operating temperature - min
-40 °C
Series
SPP
Enclosure
NEMA 4X
Mounting Method
Panel
Operating voltage
320 Vac
Description
Surge Protection Device, Nonmetallic, Chase Nipple Size 3/4 in, Gray, Amps 1 kA, Depth 3.19 in, Enclosure Material Thermoplastic, Enclosure NEMA Rating 4X