  • Mfr # LPJ-250SPI
  • Zoro # G2850881
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LPJ-250SPI
Length
7-1/8 in
Diameter
2-1/8 in
Overall Length
7 1/8 in
Overall Diameter
2 1/8 in
Series
LPJ-I
Amps
250A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Equivalent Brand and Series
Bussmann LPJ-I, Littelfuse JTD-ID, Mersen AJT
Equivalent Series
AJT, JTD-ID, LPJ-I
UL Class Fuse
Fuse Holder Code
AD
Functionally Equal To
Mersen/Ferraz Shawmut AJT, Littelfuse JTD-ID
Dual
Connection Type
Bolted Blade End x Bolted Blade End
Weight
1.5 lb
Current
250 A
Description
Fuse, 250 A, 600 V AC, 300 V DC, Class J, LPJ-I Series, Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 7-1/8 in L x 2-1/8 in dia, Length 7 1/8 in, Diameter 2 1/8 in, Equivalent Brand and Series Bussmann LPJ-I, Littelfuse JTD-ID, Mersen AJT, Equivalent Series AJT, JTD-ID, LPJ-I, Compatible Fuse Block Series JM600, Body Material Melamine, Dual Element