  • Mfr # LPS-RK-350SP
  • Zoro # G0791567
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Class
RK1
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LPS-RK-350SP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
11-5/8 in
Diameter
2-3/8 in
Overall Length
11 5/8 in
Overall Diameter
2 3/8 in
Details
Class
RK1
Series
LPS-RK-SP
Speed
Time-Delay
Amps
350A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Body Style
Blade
Body Material
Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann LPS-RK-SP, Littelfuse LLSRK, Mersen A6D-R
Equivalent Series
A6D-R, LLSRK, LPS-RK-SP
Fits Fuse Block Style
Rejection
Compatible Fuse Block Series
1BR, R600
Item
UL Class Fuse
Standards
Functionally Equal To
Littelfuse LLSRK, Mersen/Ferraz Shawmut A6D-R
Fuse Holder Code
T
Element
Dual
Weight
4.6 lb
Connection Type
Blade End x Blade End
Current
350 A
Interrupt Rating - DC
100 kA
Interrupt Rating - AC
300 kA
Description
Fuse, 350 A, 600 V AC, 300 V DC, Class RK1, LPS-RK-SP Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Blade, Fits Fuse Block Style Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 11-5/8 in L x 2-3/8 in dia, Length 11 5/8 in, Diameter 2 3/8 in, Equivalent Brand and Series Bussmann LPS-RK-SP, Littelfuse LLSRK, Mersen A6D-R, Equivalent Series A6D-R, LLSRK, LPS-RK-SP, Compatible Fuse Block Series HM600, RM600, Body Material Melamine, Dual Element