  • Mfr # BRP120AF
  • Zoro # G3633258
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
BR
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Circuit Breaker Type
Ground Fault Circuit Interrupter
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BRP120AF
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
3-1/2 in
Depth
6 in
Height
1-1/8 in
Max. Wire Size
8 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Length
6 in
Details
Item
Circuit Breaker
Series
BR
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Circuit Breaker Type
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
10kA
Terminal Connection
Plug-On
DC Voltage Rating
Not Rated
Interrupt Rating
10 kA
Standards
UL Listed
For Use With
Type BR Loadcenters
Compatible Panelboard/Load Center Series
Description
Circuit Breaker, Amps 20 A, AC Voltage Rating 120V AC, Circuit Breaker Type Combination Arc Fault Circuit Interrupter with Plug-On Neutral, Number of Poles 1, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Plug In, Compatible Panelboard/Load Center Series BR, Phase Single, Series BR, Max. AIR Rating 10kA at 120V AC, For Use With Type BR Loadcenters, Length 6 in, Width 1 in, Depth 1.13 in, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 8 AWG