  • Mfr # M22-DRL-W-K01-W
  • Zoro # G013325692
Action
Maintained
Head Material
Advanced Polymer
Contact Form
1NC
Head Color
White
Series
M22
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22-DRL-W-K01-W
Overall Width
1.18 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
1.46 in
Overall Height
2.16 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Contact Block
Action
Maintained
Head Material
Advanced Polymer
Contact Form
1NC
Head Color
White
Series
M22
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
IP Rating
IP67, IP69K
Product Type
Push Button Operators
Lamp Module Type
Full Voltage
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^6
Operator Voltage Rating - Maximum
30 V AC/DC
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Lamp Type
LED
Number of Operators
1
Features
Positively Driven Contact Blocks
Terminal Connection
Screw Clamp
Bezel Material
Silver Nylon
Operator Illumination
Illuminated
Lamp Voltage - Maximum
30 V AC/DC
Push Button Style
Flush
AC Contact Rating
6 A @ 240 V
Number of Indicator Lights
1
Operator Material
Plastic
DC Contact Rating
3 A @ 24 V