  • Mfr # CN15BN3AB
  • Zoro # G3622622
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Full Load Amps
18 A
Action
Non-Reversing
Type
Contactor
Number of Poles
3
NEMA Contactor Size
0
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CN15BN3AB
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
NEMA Contactor Size
0
Height
3.5 in
Width
4.6 in
Depth
4.7 in
NEMA Size
Product Length/Depth
3.49 in
Size
Product Width
1.75 in
Product Height
3.88 in
Overall Height
3.88 in
Mounting Hole Distance - Width
1.5 in
Overall Depth
3.49 in
Mounting Hole Diameter
0.25 in
Frame Size
B
Mounting Hole Distance - Height
3.38 in
Overall Width
1.75 in
Details
Item
Magnetic Contactor
Full Load Amps
18 A
Action
Non-Reversing
Type
Contactor
Number of Poles
3
Coil Volts
120V AC
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
HP @ 1 Phase - 240V
2 hp
HP @ 3 Phase - 208V
3 hp
HP @ 3 Phase - 575V
5 hp
HP @ 3 Phase - 240V
3 hp
HP @ 3 Phase - 480V
5 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Includes
Center Mounting Slot at Bottom
Auxiliary Contact Form
1NO
Hz
Frame / Series / Class / Code
Series Freedom, Code A, Frame 180mm
Standards
CSA, UL Listed
Series
Freedom
HP rating - max
1 hp at 115V, 2 hp at 230V, 3 hp at 208,240V, 5 hp at 480,600V
Amperage Rating
18A
Phase
Three
Certifications
CSA Certified
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control contactor
Coil Voltage
110/120V AC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Contactor Style
NEMA
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Frequency
50/60 Hz
Mounting Style
Panel
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Mechanical Operating Durability
Electrical Operating Durability
300,000 (AC-3), 85,000 (AC-4)
Embedded Surge Suppressor
No
Full Load Current - Inductive
18 A
Response Time
12 msec
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Maximum Voltage Rating
600V AC
Resistance Properties
Impact Resistant, Temperature Resistant
Reversing Capability
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Number of Auxillary Contacts
1
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Description
NEMA Magnetic Contactor, Auxiliary Contact Form 1NO, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, NEMA Size 0, Coil Voltage 110/120V AC, Number of Poles 3, Full Load Current - Inductive 18 A, Reversing Capability Non-Reversing, Overall Height 3.88 in, Overall Width 1.75 in, Terminal Connection Type Screw Terminals, Frame Size B, Mounting Style Panel, Series Freedom, Number of Auxillary Contacts 1, Contactor Style NEMA, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 3 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 5 hp