  • Mfr # C25DND325B
  • Zoro # G5241853
Coil Voltage
208V-240V AC
Series
C25
Number of Poles
3
Full Load Current - Resistive
35 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C25DND325B
Country of Origin
China
Dimensions
Depth
3.75 in
Height
3.75 in
Width
2.4 in
Overall Depth
3.35 in
Overall Height
2.5 in
Mounting Hole Distance - Width
2 in
Frame Size
D
Mounting Hole Distance - Height
3.25 in
Overall Width
2.4 in
Details
Item
Definite Purpose Magnetic Contactor
Coil Voltage
208V-240V AC
Series
C25
Number of Poles
3
Full Load Current - Resistive
35 A
Full Load Current - Inductive
25 A
Phase
Terminal Connection Type
Quick Connect
Action
Includes
Mounting Plate
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
HP @ 3 Phase - 230V
7-1/2
Standards
CSA, RoHS, UL Listed
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
Enclosure Type
Open
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Weight
1 lb
LED Lighting Current Rating
35 A
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Auxiliary Contact Module Capacity
4
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Locked Rotor Load
150 A @ 230V
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Input Control Type
2-Wire
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Description
  • Action: Non-Reversing – The contactor functions with a constant current flow direction.
  • Coil Voltage: 208V-240V AC – Specifies the voltage range required for effective operation.
  • Depth: 3.75 in – Indicates how far it extends into the mounting surface or enclosure.
  • Frequency: 50/60 Hz – Rated for operation within the specified frequency range.
  • Full Load Amps-Inductive: 25 A & Full Load Amps-Resistive: 35 A – Rated for a maximum continuous current under specified load conditions.
  • Horsepower @ Three Phase - 480V AC & Horsepower @ Three Phase - 600V AC : Compatible with controlling motors up to the specified power ratings at respective voltages