  • Mfr # E57P-18SNC5-C2
  • Zoro # G1881839
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
10 to 48V DC
Length
66 mm
Width
5-1/4 in
Depth
6-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E57P-18SNC5-C2
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
66 mm
Width
5-1/4 in
Depth
6-1/4 in
Product Height
2 in
Product Length/Depth
6.25 in
Overall Height
66 mm
Cable Length
2 m
Overall Diameter
18 mm
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Inductive
10 to 48V DC
Proximity Sensor Electrical Connection
2m Cable
Proximity Sensor Operating Frequency
1,200 Hz
Standards
UL Listed
Max. Current Load
300mA
Description/Special Features
Proximity Switch-Performance
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 158 Degrees F
IP Rating
IP69K
Electrical Connection
Bare Wire
Output Circuit Type
NPN
Output Circuit Number of Wires
3
Sensing Face Shielding
Shielded
AC Voltage Rating
Not Rated
Switching Frequency
1,200 Hz
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X, 6P
Output Circuit Current - Maximum
300 mA
Body Material
Stainless Steel
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Series
E57
Style
Cylindrical, Inductive
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
DC Voltage Rating
10-48V DC
Sensing Distance - Maximum
5 mm
Output Circuit Contact Form
NC
Electrical Installation Type
Prewired Cable
Features
360 Degree LED Indicator, Laser-Engraved Label, Short Circuit Protection
Load Current - Maximum
10 mA
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 18 mm, Proximity Sensor Power Requirement 10 to 48V DC, Shielded, Proximity Sensor Operating Frequency 1,200 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire NPN, Max. Detecting Distance 5 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 2m Cable, Output Mode NC, NEMA Rating 4X, IP Rating IP69K, Case Material Stainless Steel, Length 66 mm, Operating Temp. Range -40 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 300mA