  • Mfr # PSG60F24RM
  • Zoro # G8569504
Input Voltage
320/600V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
960 W
Current - Output
2.5 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSG60F24RM
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Height
1.97 in
Overall Width
4.61 in
Overall Depth
4.76 in
Height
4.61 in
Width
1.97 in
Depth
4.76 in
Wire Size - Minimum
18 AWG
Wire Size - Maximum
12 AWG
Details
Item
DC Power Supply
Input Voltage
320/600V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
960 W
Current - Output
2.5 A
Housing Material
Aluminum
Phase
Three
Status Indicator
LED/DC OK Signal
Output Voltage
24V DC
Standards
CE, CSA C22.2, EN, IEC, RoHS, UL 508
Phase - Electrical
Three
Peak Amps
3.75
Hold Up Time
Greater Than 22 msec
Operating Temp. Range
-20 to 80°C
Output Amps
2.50A
Output Noise
Less Than 50mV
Switching
Features
Power Rating
60W
Series
PSG
Product Series
PSG
Form Factor
Output Power
60 W
Frequency Rating
47-63 Hz
Enclosure Color
Aluminum
Terminals
Finger-safe
Certifications
UL 508;IEC Rated;CSA Std. C22.2;EN Listed
Compliances
CE Marked
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Mean Time Between Failures (MTBF)
500,000 hr
Manufacturer Warranty
3 yr
Special Features
Finger Safe, Overvoltage Protection
Operating Temperature - Maximum
167 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
1
Current - Peak
3.75 A
Current - Inrush
55 A
Description
DC Power Supply, Input Voltage 320 to 575V AC, Output Voltage 24V DC, Power Rating 60W, Output Amps 2.50, Mounting DIN Rail, Switching, Case Material Aluminum Case, Height 4.61 in, Width 1.97 in, Depth 4.76 in, Series PSG, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Three, Peak Amps 3.75, IP Rating IP20, Output Noise Less Than 50mV, Hold Up Time Greater Than 22 msec, Status Indicator LED/DC OK Signal, NEMA Rating 1