  • Mfr # XTCEC012B10A
  • Zoro # G516128981
/ea
Key Features
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Phase
3
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
110V-120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCEC012B10A
Country of Origin
France
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
Reversing Capability
Non-Reversing
Phase
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
110V-120V AC
Full Load Current - Inductive
12 A
Series
XTCE
Description
EATON XT IEC CONTACTOR, 12A, 110 VAC 50 HZ, 120 VAC 60 HZ, 1NO, 12A, FRAME B, 45