  • Mfr # 10250T4B60-3X
  • Zoro # G5226164
Key Features
Material
metal
Color
Black
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
Standards
CE, CSA, UL Listed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T4B60-3X
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Product Length/Depth
1 in
Product Height
1 in
Product Diameter
2.63 in
Product Width
1 in
Overall Width
1 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
1 in
Mushroom Head Diameter
40 mm
Overall Height
1 in
Item
Emergency Stop Push Button
Material
metal
Color
Black
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
Standards
CE, CSA, UL Listed
Action
Maintained/Momentary/Momentary
Head Material
Features
Factory Assembled
Type of Operator
40mm Mushroom Head
Legend
No Legend
IP65
Basic Material
Contact Form
2NC
Contact Rating
10A @ 600V AC
Product Type
Emergency Stop Push Buttons
Type
Class I Division 2
Bezel Material
Rating
NEMA 4
Operating Mode
Intermediate: maintained
Illumination
Non-illuminated
Actuator
Standard
Certifications
UL Listed
Actuator color
Series
10250T
Special Features
Factory Assembled
Bus material
Plastic
Compliances
CE Marked
Number of positions
3
Contact configuration
2 NC
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
Head Color
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
Push Button Style
Mushroom Head
Operator Material
Maintained Action Release
Push/Pull
Operator Illumination
Non-Illuminated
Description
Emergency Stop Push Button, 30 mm, Maintained/Momentary/Momentary Action, 40mm Mushroom Head Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 2NC, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Black, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Factory Assembled, Material Metal