  • Mfr # M22-D-G-K11
  • Zoro # G3634378
/ea
Key Features
Push Button Style
Extended
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
Head Color
Green; Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M22-D-G-K11
Panel Cutout Diameter
22 mm
Size
22.5 mm
Product Height
1.5 in
Product Length/Depth
7 in
Product Width
5 in
Overall Width
1 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
2.26 in
Overall Height
1 in
Details
Item
Push Button Operator
Push Button Style
Extended
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Green; Red
Head Material
Plastic
Terminal Connection
Spring
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
Number of Operators
1
Series
M22
DC Contact Rating
3 A @ 24 V
Bezel
Silver
Features
Field Conversion from Momentary to Maintained can be Done, Includes Contact Block Mounting Adapter
IP Rating
IP67, IP69K
Type
Pushbutton
AC Contact Rating
6 A @ 240 V