  • Mfr # M22-DL-B-230B
  • Zoro # G213326420
/ea
Key Features
Action
Momentary
Head Material
Advanced Polymer
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Operator Illumination
Illuminated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M22-DL-B-230B
Dimensions
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Flush Push Button
Action
Momentary
Head Material
Advanced Polymer
Operator Illumination
Illuminated
Series
M22
Product Type
Push Button Operators
IP Rating
IP67, IP69K
Lamp Voltage - Maximum
264 V AC
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Head Color
Blue
Lamp Type
LED
Standards
Terminal Connection
Screw Clamp
Push Button Style
Flush
Number of Operators
1
Lamp Module Type
Full Voltage
Mechanical Operating Durability
5.00 x 10^6
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Features
Bezel Material
Nylon
Number of Indicator Lights
1
DC Contact Rating
3 A @ 24 V
Operator Material
Plastic
AC Contact Rating
6 A @ 240 V