  • Mfr # 10250T711G
  • Zoro # G8736831
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
30 mm
Head Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T711G
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Panel Cutout Diameter
30 mm
Mushroom Head Diameter
65 mm
Size
30 mm
Product Diameter
2.5 in
Product Height
1 in
Product Width
1 in
Product Length/Depth
1 in
Overall Width
1 in
Overall Height
1 in
Overall Depth
1 in
Item
Hazardous Location Push Button
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Green
Standards
CE, CSA, UL Listed
1
NEMA Contact Rating Designation
A600 and Q300
Color
Contact Rating
10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Safety Rating
Class 1, Div 2, Groups B,C, D (NEC), Class 1, Zone 2, IIB and H2 (NEC 505)
Includes
Type of Operator
Mushroom Head Push Button
Contact Form
2NO/2NC
Features
Factory Sealed, Drainage Holes, Grounding Nibs
Legend
Blank
Bezel Material
Zinc Die Cast
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
DC Contact Rating
2.5 A @ 250 V
Rating
NEMA 3R
Series
10250T
Type
Pushbutton
Actuator Color
Illumination
Actuator Material
Plastic
Certifications
UL Listed
Operating mode
Contact configuration
2 NO-2 NC
Bus material
Zinc die cast
Compliances
CE Marked
Actuator
Mushroom
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant
Product Type
Push Button Operators
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
0
Description
Hazardous Location Push Button, 30 mm, Momentary Action, Mushroom Head Push Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 2NO/2NC, Bezel Metal, Color Green, Contact Rating 10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC, NEMA Contact Rating Designation A600 and Q300, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Factory Sealed, Drainage Holes, Grounding Nibs