  • Mfr # XTCE032C01C
  • Zoro # G0343777
Auxiliary Contact Form
1NC
Coil Voltage
480V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCE032C01C
Product Length/Depth
3.425 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Width
1.85 in
Overall Depth
3.43 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Overall Height
3.9 in
Auxiliary Contact Form
1NC
Coil Voltage
480V AC
HP @ 1 Phase - 230V
5
Frame / Series / Class / Code
Frame C
HP @ 3 Phase - 575V
25 hp
Amperage Rating
32A
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Full Load Current - Resistive
45 A
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
Response Time
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Frequency
50/60 Hz
IEC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
20 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Full Load Current - Inductive
32 A
Description
The EATON - IEC Magnetic Contactor is a non-reversing, full voltage contactor intended for use in industrial settings. It operates with a coil voltage of 480V AC and has an amperage rating of 32A. The contactor features a single auxiliary contact in the form of 1NC (Normally Closed). This product complies with several certifications including UL Listed, CSA Certified, EN 60947, and IEC 60947 standards. Its electrical connection is facilitated through screw terminals and it comes without an enclosure.
Key Features:
  • Amperage Rating: With a rating of 32A, this indicates the product is rated to handle up to 32A of current.
  • Coil Voltage: Operating at a coil voltage of 480V AC signifies its compatibility with high-voltage systems.