Mfr # XTCR095F11B
Zoro # G2241827
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
XTCR095F11B
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
F
Product Length/Depth
5.079 in
Mounting Hole Distance - Height
11.77 in
Overall Height
6.14 in
Overall Depth
5.08 in
Mounting Hole Diameter
0.27 in
Overall Width
6.54 in
Mounting Hole Distance - Width
6.97 in
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor (3-pole) with reversing action and a 240 V AC coil. It operates by switching power circuits through electromagnetic actuation of contacts. This unit is rated for 95 A full-load current and includes two auxiliary contacts (1 NO / 1 NC). It uses screw terminals, supports DIN Rail or Panel mounting, and includes an embedded surge suppressor. The enclosure has an IP20 rating; it belongs to the XT series with frame size F and a full-voltage reversing configuration.