  • Mfr # XTCE095F00C
  • Zoro # G0616935
Coil Voltage
480V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCE095F00C
Country of Origin
Germany
Dimensions
Product Length/Depth
5.59 in
Frame Size
F
Mounting Hole Distance - Height
6.14 in
Mounting Hole Diameter
0.24 in
Mounting Hole Distance - Width
2.79 in
Overall Width
3.54 in
Overall Depth
5.59 in
Overall Height
6.69 in
Coil Voltage
480V AC
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, IEC Rated, UL Listed
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
15
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame F
Eaton XT IEC contactor
Compliances
CE Marked
Amperage Rating
95A
Full Load Current - Inductive
95 A
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Response Time
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
50 hp
Full Load Current - Resistive
130 A
Includes Auxiliary Contacts
No
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
125 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
100 hp
Description
The Eaton XT IEC contactor is a three-pole, non-reversing IEC magnetic contactor (Frame F) with a 480 V AC coil. It uses screw terminals, has no auxiliary contacts, and is rated for operation up to 690 V AC. The unit includes a built-in surge suppressor and is compatible with DIN Rail and panel mounting methods. It is rated for 50/60 Hz operation and specified to operate within the temperature range of -13°F to 122°F. Dimensions are 3.54 in wide, 6.69 in high, and 5.59 in deep. It complies with applicable standards including UL, CSA, CE, EN 60947, IEC 60947; rated IP20 without enclosure.
Key features:
  • Poles and action: 3 poles; Non-Reversing
  • Coil voltage: 480 V AC; Frequency: 50/60 Hz
  • Amperage ratings: Full-load inductive 95 A; Resistive 130 A
  • Auxiliary contacts: No auxiliary contacts (0 NO/0 NC)
  • Electrical connections: Screw terminals
  • Mounting: DIN Rail, Panel; Frame Size: F; Dimensions: 3.54 in W x 6.69 in H x 5.59 in D
  • Enclosure/IP rating: No enclosure; IP20
  • Maximum voltage: 690 V AC
  • Certifications: UL Listed; CSA Certified; CE Marked; EN 60947; IEC 60947
  • Durability: Mechanical 10,000,000 cycles; Electrical operating durability 300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)