  • Mfr # XTCR170G11C
  • Zoro # G2414553
Coil Voltage
480V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCR170G11C
Country of Origin
Germany
Dimensions
Product Length/Depth
10.5 in
Overall Width
18.5 in
Mounting Hole Distance - Width
6.97 in
Overall Depth
10.5 in
Mounting Hole Diameter
0.27 in
Mounting Hole Distance - Height
11.77 in
Overall Height
8.25 in
Coil Voltage
480V AC
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
40
Yes
HP @ 3 Phase - 575V
125 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Type
Full voltage reversing contactor
IP20
Amperage Rating
170A
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Compliances
CE Marked
Contact Configuration
1 NO, 1 NC
Full Load Current - Resistive
275 A
IEC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
60 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
125 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Full Load Current - Inductive
170 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Embedded Surge Suppressor
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
10 hp
Description
The Eaton XT IEC contactor is a three-pole, IEC magnetic contactor with reversing action. It is rated for controlling power circuits within specified parameters and is rated for operation with a coil voltage of 480 V AC. The unit includes 1 normally open and 1 normally closed auxiliary contact (2 total), screw terminals, and an embedded surge suppressor. The contactor is part of the XT series, frame size G; it is provided without an enclosure.
Key features
  • Reversing action; three poles; intended for use as a full voltage reversing contactor
  • Coil voltage: 480 V AC
  • Rated for applications up to these amperage levels under specified conditions (Inductive 170 A; Resistive 275 A)
  • Frame size: G; Series: XT; Product name: Eaton XT IEC contactor
  • Dimensions: Height 8.25 in; Width 18.5 in; Depth 10.5 in
  • Mounting hole diameter: 0.27 in; Mounting hole distances (Height 11.77 in, Width 6.97 in)