  • Mfr # XTCR032C21A
  • Zoro # G0319907
Auxiliary Contact Form
1NC/2NO
Coil Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCR032C21A
Country of Origin
Romania
Dimensions
Product Length/Depth
9.5 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Overall Depth
9.5 in
Frame Size
C
Overall Height
6 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Width
6.5 in
Auxiliary Contact Form
1NC/2NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Auxillary Contacts
4
Frame / Series / Class / Code
Frame C
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
25 hp
HP @ 1 Phase - 230V
5
Contact Configuration
2 NO, 2 NO
Amperage Rating
32A
Full Load Current - Resistive
45 A
122 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Full Load Current - Inductive
32 A
Frequency
50/60 Hz
IEC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
20 hp
Description
The Eaton XT IEC Magnetic Contactor is a three-pole, reversing, 120V AC coil device rated for operation within the specified voltage and current ranges as per manufacturer specifications for use in IEC-standard control systems. It uses an electromagnetic coil to open or close main contacts and is part of the XT series with frame size C, screw terminals, and mounting options on a DIN rail or panel. The unit includes an embedded surge suppressor and comes without enclosure, suitable for use in control panels and similar assemblies.
Action: Reversing
  • Poles: 3
  • Amperage Rating: Rated for continuous operation at up to 32A, subject to proper installation and use conditions
  • Full Load Amps - Inductive / Resistive: Rated for inductive loads up to 32A and resistive loads up to 45A under specified conditions
  • Coil Voltage: Compatible with supply voltages of approximately 120V AC within standard tolerances
  • Contactor Style: IEC
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Electrical Connection: Screw Terminals
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Enclosure / NEMA Rating: No Enclosure / IP20
  • Certifications / Standards: UL Listed; CSA Certified; EN 60947; IEC 60947; RoHS; CE Marked
  • Dimensions (Width x Height x Depth): 3.54 in x 6 in x 5.79 in