  • Mfr # XTCE025C10C
  • Zoro # G2033403
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
480V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCE025C10C
Product Length/Depth
3.425 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Width
1.85 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Depth
3.43 in
Overall Height
3.9 in
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
480V AC
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
5
Amperage Rating
25A
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Frequency
50/60 Hz
Response Time
Maximum Voltage Rating
690V AC
Embedded Surge Suppressor
Yes
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Full Load Current - Resistive
45 A
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Full Load Current - Inductive
25 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC Magnetic Contactor (3P, non-reversing) rated for operation at a coil voltage of 480 V AC. It includes 1 normally open auxiliary contact and uses screw terminals for wiring. The unit can be mounted on DIN rail or panel and is part of the XT series with Frame Size C.
Key features
  • Product Name: Eaton XT IEC contactor
  • Type / function: IEC Magnetic Contactor (3P, Non-Reversing)
  • Coil Voltage: Rated for operation at a coil voltage of 480 V AC
  • Maximum voltage rating: Rated for operation up to a maximum voltage of approximately 690 V AC in accordance with standards
  • Overall dimensions: Width 1.85 in; Height 3.90 in; Depth 3.43 in