  • Mfr # XTCF020B00T
  • Zoro # G1562294
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
4
Full Load Amps-Inductive
12 A
Full Load Amps-Resistive
22 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTCF020B00T
Country of Origin
Romania
Dimensions
Width
1.77 in
Height
1.77 in
Depth
2.95 in
Frame Size
B
Product Length/Depth
3 in
Product Width
3 in
Product Height
2 in
Mounting Hole Distance - Height
2.36 in
Overall Depth
3 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Width
3 in
Overall Height
2 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
4
Full Load Amps-Inductive
12 A
Full Load Amps-Resistive
22 A
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 3 Phase - 240V
3 hp
Action
Non-Reversing
HP @ 1 Phase - 230V
2
HP @ 1 Phase - 240V
2 hp
Coil Volts
24 V AC
Hz
50/60
HP @ 3 Phase - 208V
3 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Frame / Series / Class / Code
Frame B
HP @ 3 Phase - 480V
10 hp
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
Reversing
No
Aux. Contact Configuration
Series
XT
Type
Full voltage non-reversing contactor
IP Rating
IP20
Electrical Connection
Screw Terminals
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Amperage Rating
20A
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Hp Rating - Max
1, 2/3, 3, 10, 10 hp (1/3PH @115,230/200,230,460,575 V)
Continuous Ampere Rating
20 A
Compliances
CE Marked
Certifications
UL Listed;CSA Certified;IEC 60947;EN 60947
Frequency Rating
50-60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Response Time
Includes Auxiliary Contacts
No
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Mechanical Operating Durability
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Embedded Surge Suppressor
Yes
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Contactor Style
IEC
Full Load Current - Inductive
12 A
Full Load Current - Resistive
22 A
Description
The Eaton XT IEC contactor is a 4-pole IEC magnetic contactor with a 24 V AC coil. The contactor has a 20 A amperage rating, supports non-reversing operation, includes an embedded surge suppressor, uses screw terminals, and can be mounted on DIN Rails or panels. It features an IP20 enclosure rating.
Coil Voltage: 24 V AC
  • Action: Non-Reversing
  • Reversing: No
  • Poles: 4
  • Amperage Rating: 20A
  • Aux. Contacts: No Auxiliary Contacts
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Electrical Connection: Screw Terminals
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Frame Size / Series: Frame B (XT)
  • Enclosure NEMA: No Enclosure
  • IP Rating: IP20
  • Maximum Voltage Rating: See product specifications for supported voltage ranges
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Certifications/Standards: UL Listed; CSA Certified; IEC 60947; EN 60947
  • Standards: CE Marked; RoHS
  • Mechanical Operating Durability: 10000000 cycles
  • Operating Temperature: -13°F to 122°F
  • Dimensions: Overall Width 3 in; Overall Height 2 in; Overall Depth 3 in