  • Mfr # XTCE032C10E
  • Zoro # G0777411
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
208V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCE032C10E
Product Length/Depth
3.425 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Width
1.85 in
Overall Depth
3.43 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Height
3.9 in
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
208V AC
No
HP @ 1 Phase - 230V
5
HP @ 3 Phase - 575V
25 hp
Amperage Rating
32A
Yes
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Full Load Current - Resistive
45 A
Frequency
60 Hz
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Full Load Current - Inductive
32 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
20 hp
Description
The Eaton XT IEC contactor is a 3-pole, non-reversing IEC Magnetic Contactor rated for operation at 208 V AC coil voltage. It has an amperage rating of up to 32 A and includes one normally open auxiliary contact (1NO).
Action: Non-Reversing
  • Coil Voltage: 208 V AC
  • Amperage Rating: Rated for applications within its specified current capacity of up to 32 A.
  • Auxiliary Contacts: Includes one normally open auxiliary contact as specified.
  • Reversing: No
  • Contactor Style/Series: IEC XT
  • Frame Size: C
  • Maximum Voltage Rating: Rated for operation within the specified maximum voltage of up to 690 V AC.
  • Enclosure: No Enclosure
  • Includes Auxiliary Contacts: Yes
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Certifications/Standards: EN 60947; UL Listed; CSA Certified; IEC 60947; CE Marked; RoHS
  • Poles: 3
  • Width: 1.85 in
  • Height: 3.90 in
  • Depth: 3.82 in