  • Mfr # XTCF063D00A
  • Zoro # G2127912
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
4
Full Load Amps-Inductive
40 A
Full Load Amps-Resistive
63 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCF063D00A
Dimensions
Width
2.91 in
Height
2.91 in
Depth
5.2 in
Product Width
3.34645669 in
Product Height
4.52755906 in
Product Length/Depth
Frame Size
D
Overall Depth
5.79 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Overall Width
3.35 in
Mounting Hole Distance - Height
4.13 in
Overall Height
4.53 in
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
4
Full Load Amps-Inductive
40 A
Full Load Amps-Resistive
63 A
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 3 Phase - 480V
30 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame D
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Action
Non-Reversing
HP @ 3 Phase - 240V
15 hp
Hz
50/60
Coil Volts
120 V AC
HP @ 3 Phase - 208V
No
HP @ 1 Phase - 240V
10 hp
HP @ 3 Phase - 575V
40 hp
HP @ 1 Phase - 230V
10
Full voltage non-reversing contactor
Aux. Contact Configuration
IP Rating
IP20
Electrical Connection
Screw Terminals
Compliances
CE Marked
Frequency Rating
50-60 Hz
Amperage Rating
63A
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Hp Rating - Max
10, 15, 30, 40 hp (3PH @200,230,460,575 V)
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Certifications
UL Listed;CSA Certified;IEC 60947;EN 60947
Maximum Voltage Rating
690V AC
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
40 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
No Enclosure
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Full Load Current - Inductive
40 A
DIN Rail, Panel
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Full Load Current - Resistive
63 A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
30 hp
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor (4-pole, non-reversing) with a 120V AC coil and no auxiliary contacts. Rated for switching power circuits within specified parameters; suitable for controlling loads such as motors and lighting when used according to manufacturer instructions.
Coil voltage: 120 V AC
  • Action: Non-Reversing
  • Reversing: No
  • Number of Poles: 4
  • Auxiliary Contacts: No
  • Frame Size / Series: Frame D; XT
  • Maximum Voltage Rating: 690V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • IP Rating: IP20
  • Enclosure: No Enclosure
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Termination: Screw Terminals
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Certifications/Compliances: UL Listed; CSA Certified; CE Marked; EN 60947; IEC 60947; RoHS
  • Operating Temperature: -13°F to 122°F
  • Mechanical Durability: 10,000,000 cycles
  • Overall Dimensions: 3.35 in W x 4.53 in H x 5.79 in D