  • Mfr # XTCE040D00B
  • Zoro # G3170343
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XTCE040D00B
Country of Origin
Romania
Dimensions
Product Length/Depth
5.77952756 in
Frame Size
D
Overall Width
2.17 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Height
4.09 in
Mounting Hole Distance - Height
4.13 in
Overall Depth
5.78 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Reversing
No
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 1 Phase - 230V
7-1/2
Frame / Series / Class / Code
Frame D
HP @ 3 Phase - 575V
40 hp
Type
Full voltage non-reversing contactor
Series
XT
IP Rating
IP20
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Amperage Rating
40A
Compliances
CE Marked
Includes Auxiliary Contacts
No
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
40 hp
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Contactor Style
IEC
Full Load Current - Resistive
60 A
Embedded Surge Suppressor
Yes
Frequency
50/60 Hz
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7 1/2 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
30 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Response Time
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Full Load Current - Inductive
40 A
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic, 3-pole, non-reversing switch designed to control power circuits. It uses a 240V AC coil with screw terminals and has no auxiliary contacts. This frame D device is part of the XT series and supports mounting on a DIN rail or panel. It is rated for operation within the specified voltage and frequency ranges; contains a surge suppression component (if applicable); and is supplied without an enclosure (if applicable). Certifications include UL Listed, CSA Certified, CE Marked, EN 60947, IEC 60947, and RoHS.
Poles: 3
  • Action / Reversing: Non-Reversing; Reversing: N/A
  • Coil voltage: 240 V AC
  • Amperage (full load): 40 A inductive; 60 A resistive
  • Auxiliary contacts: No
  • Contact configuration: 0 NO, 0 NC
  • Electrical connection: Screw terminals
  • Frame / Series / Code: Frame D; Series XT
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Maximum voltage rating: 690 V AC
  • Surge suppression: contains a surge suppression component (if applicable)
  • Enclosure / IP rating: No Enclosure; IP20
  • Mounting style: DIN Rail, Panel
  • Dimensions (W×H×D): 2.17 in × 4.09 in × 5.78 in
  • Mounting hole: diameter 0.16 in; hole distance (height × width): 4.13 in × 1.77 in
  • Standards: UL Listed; CSA Certified; CE Marked; EN 60947; IEC 60947; RoHS
  • Reversing: N/A
  • HP rating (3-phase at 240V): Conforms to industry standards for motor ratings at specified voltages