  • Mfr # XTCE065D00T
  • Zoro # G2431721
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCE065D00T
Product Length/Depth
5.77952756 in
Frame Size
D
Overall Height
4.09 in
Overall Depth
5.78 in
Mounting Hole Distance - Height
4.13 in
Overall Width
2.17 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Coil Voltage
24V AC
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Reversing
No
HP @ 3 Phase - 575V
60 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame D
HP @ 1 Phase - 230V
15
Amperage Rating
65A
Compliances
CE Marked
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
60 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
20 hp
Full Load Current - Inductive
65 A
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
50 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
5 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
25 hp
Full Load Current - Resistive
98 A
Description
The Eaton XT IEC contactor is a 3-pole, non-reversing IEC magnetic switch with a 24V AC coil. Rated for operation within the specified IEC standards, it is rated for continuous operation at currents up to 65 A (inductive) and 98 A (resistive), and rated for use at voltages up to 690V AC. It does not include auxiliary contacts and uses screw terminals, with mounting compatible with DIN rail mounting or panel installation as specified.
Coil voltage: 24V AC
  • Action: Non-Reversing
  • Poles: 3
  • Auxiliary contacts: does not include auxiliary contacts
  • Frame/Series: Frame D; Series XT
  • Mounting style: DIN Rail, Panel
  • Electrical connection: Screw terminals
  • Maximum voltage rating: rated for use at voltages up to 690V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Enclosure / IP rating: No Enclosure; IP20
  • Certifications: UL Listed; CSA Certified; IEC 60947; EN 60947
  • Operating temperature: -13°F to 122°F
  • Dimensions: Width 2.17 in; Height 4.09 in; Depth 5.78 in
  • Mounting details: Mounting hole diameter 0.16 in; Hole distance (Height) 4.13 in; Hole distance (Width) 1.77 in