  • Mfr # XTCE080F00T
  • Zoro # G1181652
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCE080F00T
Product Length/Depth
6.2992126 in
Overall Depth
6.3 in
Overall Height
6.69 in
Overall Width
4.37 in
Frame Size
F
Mounting Hole Diameter
0.24 in
Mounting Hole Distance - Height
6.14 in
Mounting Hole Distance - Width
2.79 in
Coil Voltage
24V AC
Standards
CSA, UL Listed
No
HP @ 3 Phase - 575V
75 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame F
HP @ 1 Phase - 230V
Amperage Rating
80A
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
30 hp
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
15 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Full Load Current - Resistive
110 A
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
75 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
60 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Full Load Current - Inductive
80 A
Embedded Surge Suppressor
Yes
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
25 hp
Description
The Eaton XT IEC contactor is a 3-pole, non-reversing IEC magnetic contactor with a 24V AC coil and screw-terminal connections, configured without auxiliary contacts. It operates within the XT frame (Frame F). It is intended for control-panel applications in accordance with IEC standards.
Key features
  • Coil voltage: 24V AC
  • Poles: 3
  • Amperage rating (full load): 80A inductive; 110A resistive
  • Auxiliary contacts: No auxiliary contacts
  • Contact configuration: 0 NO, 0 NC
  • Reversing: Non-Reversing
  • Contactor style/series: IEC; XT
  • Frame/size: Frame F
  • Mounting style: DIN Rail, Panel
  • Electrical connection: Screw terminals
  • Rated for operation up to 690V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • IP rating: IP20
  • Certifications: UL Listed; CSA Certified
  • Embedded surge suppressor: Yes
  • Enclosure: No Enclosure
  • Mechanical lifespan: approximately 10 million cycles (subject to actual operating conditions)
  • Physical dimensions: Height 6.69 in; Width 4.37 in; Depth 6.26 in