  • Mfr # XTRM10A40E
  • Zoro # G0966725
/ea
Key Features
Item - Relay
IEC Style Control Relay
AC Contact Rating - Relay
6A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
2.50A @ 24V
Number of Pins - Relay
10
Contact Form - Relay
(4) SPST-NO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XTRM10A40E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Body Depth - Relay
2.13 in
Body Height - Relay
2.28 in
Overall Height - Relay
2.28 in
Body Width - Relay
1.77 in
Body Depth
2.13 in
Body Height
28 in
Frame Size
45 mm
Body Width
1.77 in
Overall Height
2.28 in
Details
Item - Relay
IEC Style Control Relay
Coil Volts
208V AC
AC Contact Rating - Relay
6A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
2.50A @ 24V
Number of Pins - Relay
10
Contact Form - Relay
(4) SPST-NO
Mounting - Relay
DIN Rail
Contact Form
4NO
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Features
Hz
60
Coil Rating
29VA Inrush, 3.9VA Sealed
Contact Material
Silver Tin Oxide Alloy
Item
IEC Mini Control Relay
Mounting
Din Rail
Contact Amp Rating (Resistive)
10A
Power Consumption - Relay
3.9 VA
Response Time
Hz - Electrical
60 Hz
Contact Rating (AC)
6 A @ 240V
Frequency
60 Hz
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Mechanical Operating Durability (DC)
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Electrical Connection
Screw Terminal
Coil Voltage
208V AC
Power Consumption
3.9 VA
Mechanical Operating Durability (AC)
IP Rating
IP20
For Use With
Contactors, Starters
Contact Rating (DC)
2.5 A @ 24V
Mounting Style
Compatible with Series
XTRM Mini Control Relays
Relay Style
IEC
Number of Pins
Input Voltage
208V AC
Weight
.37 Lbs
Current Rating
6 A
Description
IEC Mini Control Relay, Current Rating 6 A, Contact Form 4NO, Contact Rating (DC) 2.5 A @ 24V, Coil Voltage 208V AC, Contact Rating (AC) 6 A @ 240V, Relay Style IEC, Electrical Connection Screw Terminal, Mounting Style DIN Rail, Power Consumption 3.9 VA, IP Rating IP20, Frame Size 45 mm, NEMA Size Not Applicable, Compatible with Series XTRM Mini Control Relays, Maximum Operating Temperature 122 Degrees F, Frequency 60 Hz, Body Depth 2.13 in, Body Height 28 in, Body Width 1.77 in