  • Mfr # 10250T828RD24
  • Zoro # G8737023
Key Features
Voltage
24V AC/DC
Color
Red
Action
Momentary
Type of Operator
Extended Illuminated
Lamp Type
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T828RD24
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Height
1 IN
Length
1 in
Width
1 in
Overall Depth
1 in
Overall Width
1 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Height
1 in
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
24V AC/DC
Color
Red
Action
Momentary
Type of Operator
Extended Illuminated
Lamp Type
LED
Head Material
Metal
Terminal Connection
Screw Clamp
Contact Form
1NO/1NC
Bezel
Metal
Lamp Module Voltage
24V AC/DC
Lamp Module Type
Full Voltage
Safety Rating
Class 1, Div 2, Groups B,C, D (NEC), Class 1, Zone 2, IIB and H2 (NEC 505)
NEMA Contact Rating Designation
A600 and Q300
Contact Rating
10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC
Standards
CE
Lamp Voltage
24V AC/DC
IP Rating
IP65
Number of Operators
1
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Product Type
Push Button Operators
Legend
Blank
Type
Class I Division 2
Actuator Material
Plastic
Contact Configuration
1 NO-1 NC
Light Unit Type
LED, full voltage
Light Unit Voltage
6 Vac/dc
Lamp Voltage - Max
24 V
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Special Features
10250T series
Rating
NEMA 3;NEC Class I Division 2, Groups B, C and D;NEMA 13;NEMA 3R;NEMA 12;NEMA 4;NEMA 4X
Actuator
Extended
Application
Pushbutton
Series
10250T
Illumination
Illuminated
Compliances
CE Marked
Lamp Voltage - Min
24 V
DC Contact Rating
2.5 A @ 250 V
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant
Operator Material
Head Color
Number of Indicator Lights
0
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Features
Factory Sealed, Drainage Holes, Grounding Nibs
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Voltage - Maximum
6 V AC/DC
Operator Illumination
Illuminated
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Push Button Style
Extended
Bezel Material
Zinc Die Cast
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
Description
Illuminated Push Button, 30 mm, Momentary Action, Extended Illuminated Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Metal, Color Red, Contact Rating 10A @ 600V AC, 2.5A @ 250V DC, NEMA Contact Rating Designation A600 and Q300, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, Terminal Connection Screw Clamp, Features Factory Sealed, Drainage Holes, Grounding Nibs