  • Mfr # M22-DL-R-K11-R
  • Zoro # G3631648
/ea
Key Features
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
Head Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M22-DL-R-K11-R
Country of Origin
Germany
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Size
22.5 mm
Product Length/Depth
1.46 in
Product Height
3.19 in
Product Width
1.18 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Height
1 in
Overall Depth
2.26 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Illuminated Push Button
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Illuminated
Head Color
Red
Head Material
Plastic
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
Series
M22
Color
Bezel Material
Nylon
NEMA Rating
4X
Legend/Background Color
No Legend/Red
IP Rating
IP67, IP69K
Features
Field Conversion from Momentary to Maintained can be Done, Includes Contact Block Mounting Adapter
Bezel
Silver Coated
Lamp Type
LED
Type
22.5 mm Modular
Legend
No Legend
Lamp Module Type
Full Voltage
Type of Operator
Flush Button
Contact Form
1NO/1NC
AC Contact Rating
6 A @ 240 V
Number of Operators
1
DC Contact Rating
3 A @ 24 V
Voltage
12 to 30 V AC/DC
Legend Markings
No Legend
Contact Type
1NO/1NC
Product Type
Push Button Operators
Illumination
Environmental rating
IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13
Actuator
Button, flush
Certifications
CSA Certified
Application
Pushbutton
Contact configuration
Actuator function
Special features
M22 series
Compliances
GoST-R
Button color
White
Product Name
Eaton M22 modular pushbutton
Lamp Voltage - Maximum
30 V AC/DC
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 2, 3, 3R, 4, 4X
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Number of Indicator Lights
0
Mechanical Operating Durability
5.00 x 10^6
Operator Voltage Rating - Maximum
30 V AC/DC
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Operator Material
Plastic
Description
Illuminated Push Button, 22.5 mm, Momentary Action, Flush Button Type of Operator, Head Material Plastic, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Silver Coated, Color Red, Number of Operators 1, NEMA Rating 4X, IP Rating IP67, IP69K, Legend No Legend, Legend/Background Color No Legend/Red, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Field Conversion from Momentary to Maintained can be Done, Includes Contact Block Mounting Adapter