  • Mfr # 10250T476C43-53
  • Zoro # G5225997
Key Features
Voltage
24V DC
Color
Amber
Lamp Module Voltage
24V AC/DC
Lamp Module Type
Full Voltage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T476C43-53
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Height
1.38 in
Product Length/Depth
2.87 in
Product Width
1.38 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Width
1.38 in
Overall Depth
2.87 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Height
1.38 in
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
24V DC
Color
Amber
Lamp Module Voltage
24V AC/DC
Lamp Module Type
Full Voltage
Terminal Connection
Screw Clamp
Lamp Type
Incandescent
Contact Type
1NO
Standards
CE, CSA, UL Listed
Type of Operator
Round Button
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Voltage
24V AC/DC
Head Material
Metal
Basic Material
Metal
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
Contact Form
1NO
Action
Momentary
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
Replacement Lamp
Mfr. No. 28-5185
Features
Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Product Type
Push Button Operators
Application
Pushbutton
Type
30.5 mm Heavy-Duty Watertight/Oiltight
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
Operating Mode
Momentary
Special Features
10250T series
Actuator color
Compliances
CE Marked
Actuator material
Plastic
Series
10250T
Actuator
Extended
Rating
NEMA 12
Lamp voltage - min
24 V
Contact configuration
Illumination
Illuminated
Light unit voltage
24 Vac/dc
Light unit type
Incandescent, full voltage
Certifications
CSA Certified
Lamp voltage - max
24 V
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
0
Lamp Voltage - Maximum
24 V AC/DC
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
Push Button Style
Extended
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Illumination
Illuminated
Description
Illuminated Push Button, 30 mm, Momentary Action, Round Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Amber, Contact Rating 10A @ 600V AC/DC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Includes Operator, Light Module, Contact Block