  • Mfr # 10250T411LRD06-1
  • Zoro # G5225832
Key Features
Voltage
120V AC
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10250T411LRD06-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Width
1.38 in
Product Height
1.38 in
Product Length/Depth
2.87 in
Overall Depth
2.87 in
Overall Height
1.38 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Width
1.38 in
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
120V AC
Color
Red
CE, CSA, UL Listed
Lamp Voltage
6V AC
Replacement Lamp
Mfr. No. E22LED612RN
Lamp Module Type
Transformer
Type of Operator
Round Button
Head Material
Metal
Lamp Type
LED
Contact Type
1NO/1NC
Contact Form
1NO/1NC
Lamp Module Voltage
120V AC
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
Type
30.5 mm, Heavy-Duty
Application
Pushbutton
Certifications
UL Listed
Actuator material
Plastic
Illumination
Illuminated
Actuator
Extended
Rating
NEMA 13
Contact configuration
Lamp voltage - max
6 V
Lamp voltage - min
6 V
Momentary
Light unit voltage
120 Vac
Special Features
10250T series
Series
10250T
Light unit type
LED, transformer
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
NEMA Enclosure Rating
Push Button Style
Extended
Operator Illumination
Illuminated
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Lamp Voltage - Maximum
120 V AC
Description
Illuminated Push Button, 30 mm, Momentary Action, Round Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO/1NC, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Red, Contact Rating 10A @ 600V AC/DC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Includes Operator, Light Module, Contact Block