  • Mfr # 10250T397LLD2A-53
  • Zoro # G5225604
Key Features
Voltage
120V AC
Color
Blue
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
Contact Form
1NO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T397LLD2A-53
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Width
1.59 in
Product Length/Depth
1.63 in
Product Height
1.78 in
Overall Width
1.59 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Depth
1.63 in
Overall Height
1.78 in
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
120V AC
Color
Blue
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
Contact Form
1NO
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Type
LED
Terminal Connection
Screw Clamp
Replacement Lamp
Mfr. No. E22LED120BN
Chrome Plated Zinc Die Cast
Lamp Module Voltage
120V AC
Number of Operators
1
Lamp Module Type
Full Voltage
Type of Operator
Round Button
Lamp Voltage
120V AC
Contact Type
Type
30.5 mm Heavy-Duty Watertight/Oiltight
Application
CE Marked
Special Features
10250T series
Light unit type
LED, full voltage
Actuator color
Actuator material
Plastic
Illumination
Illuminated
Actuator
Extended
Lamp voltage - min
120 V
Light unit voltage
120 Vac/dc
Rating
NEMA 13
Operating Mode
Momentary
Lamp voltage - max
120 V
Certifications
CSA Certified
Operator Illumination
Illuminated
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Push Button Style
Extended
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Lamp Voltage - Maximum
120 V AC/DC
Description
Illuminated Push Button, 30 mm, Momentary Action, Round Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Blue, Contact Rating 10A @ 600V AC/DC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Includes Operator, Light Module, Contact Block