  • Mfr # 10250T75C
  • Zoro # G5226943
Key Features
Voltage
120V AC
Color
Clear
Terminal Connection
Screw Clamp
Contact Form
1NO
Standards
CE, CSA, UL Listed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T75C
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Product Length/Depth
1.8 in
Product Height
1.38 in
Product Width
1.38 in
Overall Height
1.38 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
1.8 in
Overall Width
1.38 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
120V AC
Color
Clear
Terminal Connection
Screw Clamp
Contact Form
1NO
Standards
CE, CSA, UL Listed
Head Material
Metal
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
Lamp Module Voltage
120V AC
Replacement Lamp
Mfr. No. 755
Basic Material
Metal
Action
Momentary
IP Rating
IP65
Lamp Module Type
Transformer
Number of Operators
1
Lamp Voltage
6V AC
Type of Operator
Round Button
Contact Type
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Lamp Type
Incandescent
Features
Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Product Type
Push Button Operators
Type
30.5 mm, Heavy-Duty
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
Compliances
CE Marked
Actuator
Extended
Series
10250T
Certifications
CSA Certified
Actuator material
Plastic
Rating
NEMA 3R
Contact configuration
Light unit type
Incandescent, transformer
Actuator color
LED lamp number
#755
Light unit voltage
120 Vac
Operating Mode
Momentary
Illumination
Illuminated
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
DC Contact Rating
2.5 A @ 250 V
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Illumination
Illuminated
Head Color
Number of Indicator Lights
0
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Push Button Style
Extended
Lamp Voltage - Maximum
120 V AC
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Operator Material
Description
Illuminated Push Button, 30 mm, Momentary Action, Round Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Clear, Contact Rating 10A @ 600V AC/DC, Number of Operators 1, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Includes Operator, Light Module, Contact Block