  • Mfr # M22-CLED-R
  • Zoro # G3634317
/ea
Key Features
Color
Red
Series
M22
Voltage Rating
13-30 Vac/dc
Size
39 mm
Type
Contact block
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M22-CLED-R
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size
39 mm
Product Height
.5 in
Product Length/Depth
1 in
Product Width
.5 in
Compatible Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Lamp Module
Color
Red
Series
M22
Voltage Rating
13-30 Vac/dc
Type
Contact block
IP Rating
IP20
Certifications
UL
Lamp Voltage
12V AC/DC
Lamp Module Voltage
12 to 30V AC/DC
Lamp Type
LED
Lamp Module Type
Full Voltage
Terminal Connection
Spring Clamp
Environmental Rating
IP66
Product Name
Eaton M22 modular pushbutton
Actuator
Front, spring-cage
Compliances
Bureau Veritas;GoST-R;CE Marked
Illumination
Illuminated
Includes Bulb
Bulb Included
Terminal Connection Type
Spring Clamp Terminals
Description
Lamp Module, Lamp Module Voltage 12 to 30V AC/DC, Red, Lamp Type LED, Lamp Voltage 12V AC/DC, Terminal Connection Spring Clamp, 39 mm, Lamp Module Type Full Voltage, IP Rating IP20