  • Mfr # M22-LEDC230-G
  • Zoro # G3634210
/ea
Key Features
Voltage
85 to 264 V
Terminal Connection
Screw Terminal
Lamp Voltage
85 to 264 VAC/VDC
IP Rating
IP67, IP69K
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22-LEDC230-G
Size
22.5 mm
Overall Width
1 in
Overall Height
1 in
Overall Depth
2.26 in
Compatible Panel Cutout Diameter
22 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Lamp Module
Voltage
85 to 264 V
Terminal Connection
Screw Terminal
Lamp Voltage
85 to 264 VAC/VDC
IP Rating
IP67, IP69K
Standards
Shape
Rectangular
Lamp Type
LED
Color
Green
NEMA Rating
4X, 13
Voltage Rating - Maximum
264 V AC/DC
Includes Bulb
Bulb Included
Compatible with Series
M22
Lamp Module Type
Full Voltage
Body Material
Plastic
Compatible with Brand
Eaton
Terminal Connection Type
Spring Cage
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 2, 3, 3R, 4, 4X
Description
Lamp Module, Green, Lamp Type LED, Lamp Voltage 85 to 264 VAC/VDC, Terminal Connection Screw Terminal, 22.5 mm, Lamp Module Type Full Voltage, NEMA Rating 4X, 13, IP Rating IP67, IP69K, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed