  • Mfr # M22S-ST-GB12
  • Zoro # G6144205
/ea
Key Features
Material
Polyester
Height
1.97 in
Width
1.3 in
Operator Size
22 mm
Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22S-ST-GB12
Dimensions
Height
1.97 in
Width
1.3 in
Operator Size
22 mm
Diameter
22 mm
Size
22.5 mm
Product Length/Depth
2 in
Product Height
1.38 in
Product Width
2 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Overall Width
2 in
Compatible Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Height
1 7/16 in
Details
Item
Legend Plate
Material
Polyester
Shape
Rectangular
For Use With
Eaton C22 and M22 Pushbuttons
Legend
Man-Off-Auto
Legend/Background Color
Black
Product Type
Legend Plate
Type
M22
Compliances
Bureau Veritas
Series
M22
Certifications
CSA Certified
Environmental rating
IP66, NEMA 4X, NEMA 13
Inscription
MAN. 0 AUTO
Special Features
Legend plate Holder with Insert
Button color
Black
Product Name
Eaton M22 pushbutton legend plate
Language
English
Legend Color
Background Color
Compatible with Series
Keyway Type
Notch
Description
Legend Plate, Rectangular, Legend Man-Off-Auto, For Use With Eaton C22 and M22 Pushbuttons, Legend/Background Color Black, Material Polyester, Height 1.97 in, Width 1.3 in, Diameter 22 mm