  • Mfr # AN19GN0A5E045-CRK
  • Zoro # G8569285
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AN19GN0A5E045-CRK
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
NEMA Size
2
Product Length/Depth
17 in
Overall Height
11 in
Overall Depth
17 in
Overall Width
9.5 in
Details
Item
Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
Features
Universal NEMA Retrofit Starter Kit
Includes
HP @ 3 Phase - 575V
25 hp
HP @ 1 Phase - 230V
7 1/2 hp
Enclosure Type
Open
Weight
3.92 lb
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control starter
Special Features
With C440 EOLR standard feature set, SEL reset, SEL class (10a, 10, 20, 30)
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Trip Class
10A/10/20/30
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
9 A
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Phase
Three
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Auxiliary Contact Module Capacity
6
Maximum Overload Relay Current Setting
45 A
Overload Protection Type
Electronic
Maximum Voltage Rating
600V AC
Current AC
45 A
Mounting Postion
Horizontal
Series
Freedom
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Mounting Style
Surface
Operator
None
Starter Style
NEMA
Horsepower @ Three Phase - 240V AC