  • Mfr # XTPE1P2BCS
  • Zoro # G1234597
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Operator
Selector Switch
Frame Size
B
Depth
4.72 in
Amps AC
0.30 to 1.20A
Height
3.98 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTPE1P2BCS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Frame Size
B
Depth
4.72 in
Height
3.98 in
Width
1.77 in
Product Length/Depth
4 in
Product Width
2 in
Product Height
4.25 in
Overall Height
4.25 in
Overall Width
2 in
Overall Depth
4 in
Details
Operator
Selector Switch
Amps AC
0.30 to 1.20A
Item
Manual Motor Protector
Starter Type
Manual
Number of Poles
3
Max. Voltage
600V AC
HP @ 3 Phase - 480V