  • Mfr # E22LED048BN
  • Zoro # G5218412
/ea
Key Features
Voltage
48V AC/DC
Bulb Technology
LED
Average Bulb Life
25,000 hr.
Light Color
Blue
Bulb Primary Application
Push Buttons
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E22LED048BN
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Product Height
.2 in
Product Length/Depth
.2 in
Product Width
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
48V AC/DC
Bulb Technology
LED
Average Bulb Life
25,000 hr.
Light Color
Blue
Bulb Primary Application
Push Buttons
Lighting Technology
Light Appearance
No Rated Color Temp, Blue
Bulb Base Type
Miniature Bayonet (BA9s)
Bulb Type
Miniature
Bulb Power Source
Direct Wired
Bulb Shape
T3-1/4
Lumens
4
Includes
48 Volts
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
For Use With
10250T and E34 Illuminatedluminated LED Operators
Light Technology
Overall Bulb Base Type
Miniature Bayonet
Watts
0.6 W
Rated Life
Wattage Equivalency
1.2W INC
Overall Bulb Shape
T
Color Tuning
No
Type
Pushbutton accessory
Compliances
CE Marked
Certifications
CSA Certified
Light unit voltage
48 Vac/dc