  • Zoro # G714241833
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
CB
Number of Poles
2
Circuit Breaker Type
Molded Case Breakers
Width
7 in
Depth
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HJD2150
Zoro #
G714241833
UPC #
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Width
7 in
Depth
12 in
Height
7 in
Frame Size
J
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
CB
Amps
150A
Number of Poles
2
Circuit Breaker Type
Molded Case Breakers
Max. AIR Rating
65kA at 480V AC
Trip Type
Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Terminal Connection
Line/Load
DC Voltage Rating
250V DC
Instantaneous Trip
Fixed
AC Voltage Rating
600V AC
Description
Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, HJD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Aluminum, Line and load, 50/60 Hz