  • Mfr # JGE3250FAG
  • Zoro # G3730170
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
JG
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JGE3250FAG
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
250A/JG
Width
4.13 in
Depth
3.57 in
Height
4.13 in
Max. Wire Size
1/0 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
JG
Amps
250A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Free Standing
Max. AIR Rating
25kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Low Amp Trip Setting
20 A
For Use With
Allen Bradley MCC, Eaton MCC Eaton, Rockwell Automation Enclosed Control, Switchboard, Westinghouse
Standards
CSA Certified, IEC Rated, UL Listed
High Amp Trip Setting
250 A
Frame Type
Complete Breaker
Interrupt Rating
18 kA at 600V AC
Min. Operating Temp.
-4 Degrees F
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Frequency Rating
50 to 60 Hz
Certifications
UL Listed;CSA Certified;IEC Rated
Compliances
CE Marked
Description
Molded Case Circuit Breaker, 250 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 25kA at 240V AC, For Use With Allen Bradley MCC, Eaton MCC Eaton, Rockwell Automation Enclosed Control, Switchboard, Westinghouse, Series JG, High Amp Trip Setting 250 A, Low Amp Trip Setting 20 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC