  • Mfr # PDG21M0030TFFL
  • Zoro # G822657571
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PDG21M0030TFFL
Country of Origin
Dominican Republic
Description
Molded Case Circuit Breaker, 30 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 480V AC, For Use With Current-Limiting Breakers, DC Breakers 125 to 750 V DC, Engine Generator Breakers 15 to 1200 Amperes, Mining Breakers upto 1100 V AC, Navy Breakers, High Amp Trip Setting 30 A, Low Amp Trip Setting 30 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 1, Terminal Connection Load Side Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC