  • Mfr # PDG23M0050MRAJ
  • Zoro # G022580860
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Depth
88.9 mm
Circuit Breaker Type
Molded Case
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Terminal Connection
Line/Load
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PDG23M0050MRAJ
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Depth
88.9 mm
Width
104.6 mm
Height
152.4 mm
Frame Size
Frame 2
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Circuit Breaker Type
Molded Case
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Terminal Connection
Line/Load
Amps
50A
Series
Power Defense
Max. AIR Rating
65kA at 480V AC
Description
Molded Case Circuit Breaker, 50 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 480V AC, For Use With Motor Starters, High Amp Trip Setting 50 A, Low Amp Trip Setting 50 A, Circuit Breaker Type Motor Circuit Protector, Number of Poles 3, Terminal Connection Load Side Lug, Phase Three, Instantaneous Trip Instantaneous, Phase Connection ABC, Frame Size 2, Height 6 in, Width 4.12 in, Depth 3.5 in, Max. Operating Temp. 158 Degrees F, Standards CSA Certified, UL Listed