  • Mfr # HMCPJ250F5L
  • Zoro # G3730286
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
HMCP
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HMCPJ250F5L
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
250A/JG
Width
5 in
Depth
9-1/4 in
Height
6-1/4 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
1/0 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
HMCP
Amps
250A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Free Standing
Max. AIR Rating
65kA at 600V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
Low Amp Trip Setting
625 A
For Use With
Eaton Motor Starters, Rockwell Motor Starters
Standards
CSA Certified, IEC Rated, UL Listed
High Amp Trip Setting
1,250 A
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Min. Operating Temp.
-4 Degrees F
Magnetic Trip Range
625-1250 A
Certifications
UL Listed;CSA Certified
Description
Molded Case Circuit Breaker, 250 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 600V AC, For Use With Eaton Motor Starters, Rockwell Motor Starters, Series HMCP, High Amp Trip Setting 1,250 A, Low Amp Trip Setting 625 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 250A/JG, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing