  • Mfr # TRFP240AC
  • Zoro # G0057788
Key Features
Delay Function
Number of Delay Functions
6
Minimum Time Setting
0.1 sec
Maximum Time Setting
600 hr
Base Shape
Octal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TRFP240AC
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height - Relay
3.07 in
Depth
3.07 in
Overall Depth
3.07 in
Body Height
3.07 in
Body Width
1.42 in
Body Depth
1.58 in
Details
Item
Multifunction Time Delay Relay
Delay Function
Number of Delay Functions
6
Minimum Time Setting
0.1 sec
Maximum Time Setting
600 hr
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
10 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
Contact Rating (DC)
10 A @ 30V
Standards
CE Certified, CSA Certified, cULus Listed, TUV Certified
Number of Functions
4
Adjustment Method
Rotary Knob
Electrical Connection
Socket
Contact Material
Silver Alloy
Socket Code
A
Status Indicator
LED
Socket
20XG08
Operating Functions
Signal triggered
Input Voltage
100 to 240V DC
Series
TR
Weight
3.2 oz
Sealing
Semi-Sealed
Frequency
50/60 Hz
IP Rating
IP20
Mounting Style
Panel Door
Power Consumption
6.6 VA
Frequency Rating
50-60 Hz
Product Name
Eaton TR timing relay
Certifications
CSA Certified;cULus Listed
Functions
Contact Configuration
2 form C, DPDT
Prod Load
10A, 240 Vac/30 Vdc
Terminals
Pin, octal
Compliances
TUV;CE Marked
Description
Multi-Function Time Delay Relay, Adjustment Method Rotary Knob, Base Shape Octal, Coil Voltage 240V AC, Contact Form DPDT, Contact Rating (AC) 10 A @ 240V, Contact Rating (DC) 10 A @ 30V, Current Rating 10 A, Number of Delay Functions 6, Delay Function Flasher Control Signal Start, Leading Edge Off, On Delay Control Signal Start, Pause or On First, Signal On/Off Delay, Electrical Connection Socket, Flat Pin Width Not Applicable, IP Rating IP20, Input Voltage 100 to 240V DC