  • Mfr # TRFP24AD
  • Zoro # G0057797
Key Features
Delay Function
Number of Delay Functions
6
Minimum Time Setting
0.1 sec
Maximum Time Setting
600 hr
Base Shape
Octal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TRFP24AD
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height - Relay
3.07 in
Depth
3.07 in
Body Depth
1.58 in
Body Height
3.07 in
Body Width
1.42 in
Overall Depth
3.07 in
Details
Item
Multifunction Time Delay Relay
Delay Function
Number of Delay Functions
6
Minimum Time Setting
0.1 sec
Maximum Time Setting
600 hr
Base Shape
Octal
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V AC/DC
Current Rating
10 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
Contact Rating (DC)
10 A @ 30V
Status Indicator
LED
Standards
CE Certified, CSA Certified, cULus Listed, TUV Certified
Coil Rating
6.6VA
Contact Material
Silver Alloy
Electrical Connection
Socket
Contact Amp Rating (Resistive)
10A
Number of Functions
4
Operating Functions
Adjustment Method
Rotary Knob
Socket Code
A
Socket
20XG08
Input Voltage
24V AC/DC
Series
TR
Mounting Style
Panel Door
Frequency
50/60 Hz
Weight
3.76 oz
Power Consumption
1.7 W, 3.5 VA
Terminals
Pin, octal
Operating Mode
Signal triggered
Prod Load
10A, 240 Vac/30 Vdc
Certifications
cULus Listed;CSA Certified
Functions
Compliances
TUV;CE Marked
Product Name
Eaton TR timing relay
Frequency Rating
50-60 Hz
Description
Multi-Function Time Delay Relay, Adjustment Method Rotary Knob, Base Shape Octal, Coil Voltage 24V AC/DC, Contact Form DPDT, Contact Rating (AC) 10 A @ 240V, Contact Rating (DC) 10 A @ 30V, Current Rating 10 A, Number of Delay Functions 6, Delay Function Flasher Control Signal Start, Leading Edge Off, On Delay Control Signal Start, Pause or On First, Signal On/Off Delay, Electrical Connection Socket, Input Voltage 24V AC/DC, Minimum Time Setting 0.1 sec, Maximum Time Setting 600 hr